Opis zmiany tapety w odtwarzaczu Bellwood


home    instrukcje

Spis rzeczy, które potrzebujemy:

- nowa tapeta o proporcjach boków 5/4 ( 720x576 pixeli ) w formacie .jpg lub .bmp
- program MpegTool do konwersji bitmapy na .mpg
- program Patcher 3.1.1 do podmiany przygotowanej tapety

programy w dziale Przydatny Soft

Kolejność postępowania:

1. Przygotowujemy nowa tapetę w formacie .jpg o rozmiarach 720x576 pixeli. Ja konwertowałem tapetę z pulpitu która miała wymiary 1024x768. Zmniejszyłem proporcjonalnie obrazek do wymiarów 768x576 (1) a następnie przyciąłem wymiar 768 do 720 (2). Poniżej przedstawiona jest ta operacja w Photoshopie.

size   size2

Podany wymiar nie jest oczywiście jedynym mozliwym, równie dobrze można by wykonać tylko punkt (2) wpisująć 960, dało by to też obrazek o proporcjach 5/4.


2. Uruchamiamy program MpegTool.exe i wczytujemy przygotowaną tapetę (3) , ustawiamy wynikową rozdzielczość na 720x567 (4) i zapisujemy plik .mpg (5)

mtk

3. Uruchamiamy program Patcher.exe. Wczytujemy soft który chcemy przerobić (6). Naciskamy przycisk „MPEG Scanner/Viewer” (7). W polu wyboru (8) szukamy segmentu softu który zawiera tapetę bellwooda. Kolejne rysunki w wybranym segmencie przełącza się przyciskiem „Scan For Next Image” (9). Kiedy mamy na ekranie widoczna oryginalna tapetę naciskamy przycisk „Replace MPEG Image” (10) i ladujemy przygotowany wcześniej plik .mpg. Uzyskany soft zapisujemy przyciskiem „Save Patched ROM” (11).  Jeżeli w polu Patch Log Messages (12) pojawi się linijka z informacją o błędzie znaczy to ze plik jest za duży. W takim przypadku należy otwożyć do edycji plik convert.bat w katalogu programu MpegTool i zmienić wpis „-b 1000” dobierając inną wartośc bitrate np. 650 po czym powtożyć pachowanie softu.

linijka błędu informująca o wielkości tapety,
jest tam zawarta informacja o tym o ile za duży jest plik np: "in size by 2008 bytes"

blad

patcher01

patcher02

4. W uzyskanym zmienionym pliku softu należy zmienic nazwę na BELLWOOD.ROM, oraz skopiować plik dwukrotnie tak żeby uzyskać pliki BELLWOOD.BIN i NV6688V1.ROM.
Wszystkie pliki należy umieścić w katalogu upgrade i wypalić plytkę z własnym softem.

5. Płytkę należy schować głęboko do szuflady i pod żadnym pozorem nie próbować wgrywać do swojego odtwarzacza, gdyż grozi to uszkodzeniem sprzętu i utratą gwarancji.

PS
Dla tych którzy nie chcą posłuchać dobrych rad, udostępniam soft 6b15_v2_plaza z widoczkiem plaży, dostępny na stronie głównej.